כתבו אלינו

*
*
*
*

אפריל 2019

שלושה ימים ושלושה משחקי על במדינת הכדורגל הנצחית נותנים לבנאדם השראה לכתוב כמה מילים על קבוצת נעוריו,

מיליארד דולר השקיע מועדון הכדורגל טוטנהאם באצטדיון החדשני שלה, שהושק בשלישי האחרון במשחק ליגת האלופות מול מנצ'סטר סיטי. התרנגולים (כך מכונה טוטנהאם בגלל ציור התרנגול על סמל המועדון) השיקו בצפון לונדון, בשכונת הרינגי בה היא משחקת כבר 118 שנה, את אצטדיון "טוטנהאם הוטספר", שמוגדר על ידי רבים מהפרשנים כטוב מסוגו היום בעולם. 
האצטדיון מאכלס 62 אלף מקומות ישיבה, זהו האיצטדיון השלישי בגודלו באנגליה, גדול מזה של אוהדי היריבה המושבעת ארסנל בכמעט 2,000 מקומות, איצטדיון המייצר חוויית כדורגל ייחודית ואווירה ביתית עבור הקבוצה המארחת. איך? יציע האוהדים הנאמנים מאחורי אחד השערים מכיל 17,500 מושבים – היציע הגדול ביותר בבריטניה. הוא תוכנן עם מומחי סאונד כדי לקבל תהודה מיוחדת שתעצים את קולות העידוד. עוד כולל האיצטדיון מלון ובו 180 חדרים, אולם כנסים, למעלה מ-60 דוכני מזון ופאבים, ואטרקציות תיירותיות דוגמת קיר הטיפוס הגדול בעולם.
כריס לי, האדריכל הראשי של האיצטדיון סיפר לניו יורק טיימס, שהוא ביקר בכ-300 איצטדיונים ברחבי העולם כדי לשאוב את ההשראה לתכנון של האצטדיון החדש, והדגש היה על איצטדיון שיהיה יותר מודרני, יותר מיוחד, ויותר גדול, והמטרה בתכנון הייתה ליצור סטנדרט חדש עבור איצטדיוני הספורט. אלא שלמיוחדות הזו יהיו גם השלכות כלכליות, והגידול בהכנסות המועדון כתוצאה מהמעבר לאיצטדיון החדש צפויה להפוך אותו לאחד מעשר מועדוני הכדורגל העשירים בעולם.

אבל אתם מכירים אותי – חובב כדורגל ונדל"ן. 
אז הנה מספר מילים על ההשלכות הנדל"ניות של האיצטדיון על הסביבה הנדל"נית בה הוא נמצא:
הרינגי, הרובע בו האיצטדיון ממוקם, הוא אחד מחמשת הרובעים הנחשלים ביותר בלונדון. הרחובות המקיפים את האיצטדיון נשארו פשוטים כשם שהיו קודם להקמתו, עם סלוני יופי, מרכולים שכונתיים ומוסכים. רק לפני כשנה השכונה עוד הייתה זירה לקרבות כנופיות, והתושבים המקומיים עדיין מדברים על שריפת המכוניות במהומות שהתקיימו בשכונה בשנת 2011. אלא שהאזור משתנה אט-אט. הסיבה אולי נמצאת בכך שבמועצת הרינגי מעריכים כי האיצטדיון החדש יוסיף כ-293 מיליון ליש"ט לכלכלה המקומית, וכ-1,700 משרות למעגל העבודה. הציפייה היא שהפרויקט ישמש זרז עבור התחדשותה של השכונה, וישמש עוגן להוספת ערך בסביבה. כבר היום אפשר לראות את הכניסה של מסעדות, פאבים ובתי קפה חדשים לשכונה, שנכנסים על חשבון בתי העסק הישנים שהיו באזור והופכים את השכונה למעניינת, סוערת ואנרגטית בצורה יוצאת מגדר הרגיל.

מזכיר לכם משהו? לי זה קצת מזכיר את תהליכים דומים שעוברת דרום תל אביב. מישהו אולי אמר בלומפילד החדש? אמרתי ולא הוספתי,

 

Whatsapp