כתבו אלינו

*
*
*
*

אפריל 2019

בחירות מאחורינו – ולפנינו הרכבת ממשלה חדשה, וזה הזמן לשוב לפינתנו החודשית "כהנר מודד את המדד", בה אנחנו מנתחים את נתוני השתנות המחירים בענף הנדל"ן.

אז מה היה לנו במרץ 2019?
הכותרת המרכזית – השפעת תכנית "מחיר למשתכן" התפוגגה לחלוטין, אלא שאת מחיר התכנית שנאמד במיליארדי שקלים אנחנו תיכף מקבלים בדמות של גזירות חדשות, שכבר מדובר עליהן בתקשורת.

אלו עקרי המדד שהתפרסם, ומתייחסים לחודשים ינואר-פברואר 2019:

1. עלייה במחירי הדירות בהיקף 0.6% – לראשונה מאז קיץ 2018.

2. עליית המחיר בחודשיים שדווחו מחקו את ירידות המחירים ברמה השנתית שנמדדו בחודשים קודמים, ולמעשה עברנו לראשונה מזה זמן מה לעליית מחירים שנתית של 0.1%.

3. מחירי הדירות החדשות היו ללא שינוי, וזאת למרות שאחוז העסקאות שבוצעו בתמיכה ממשלתית (במילים אחרות - "מחיר למשתכן") עמד על 38.3% מכלל העסקאות.

ולכמה מסקנות ותובנות:

1. מומנטום ירידות המחר נשבר - גרף השינוי שהציג הלמ"ס של המחירים השנתיים מראה בצורה ברורה על הזדקרות כלפי מעלה של המחירים. המומנטום שהתקיים לירידות מחיר נשבר, והמגמה כרגע היא לכיוון של עליות מחיר.

2. התפוגגות אפקט "מחיר למשתכן" - למרות שיותר מ-38% מהעסקאות בדירות החדשות התבצעו במסגרת "מחיר למשתכן", הרי שאנו עדים לכך שמחירי הדירות החדשות נותרו ללא שינוי, והמשמעות היא - בשוק הדירות החדשות החופשי, שאינו חלק מ"מחיר למשתכן", המחירים        נמצאים כבר בעלייה משמעותית.

3. הציבור מתעייף - בעיקר הזוגות הצעירים, שהתעייף מלהמתין להגרלה, שמתאכזב מהתנהלות "מחיר למשתכן", שלא יודע מה יוליד יום, שרואה את חוסר הוודאות, וחוזר לשוק ובגדול. אני מעריך שנראה את הנתונים על חזרת הזוגות הצעירים גם בחודשים הבאים קדימה.

4. מלאים מצטמצמים - דבר אחד הצליח משרד האוצר לעשות, וזה לעצור את הענף מלבנות דירות חדשות. הגידול באוכלוסייה נמשך ללא עצירה, עוד ועוד זוגות צעירים נכנסים למעגל צרכני הדיור, ומנגד כמות התחלות הבנייה בירידה, המלאים מצטמצמים, והפעילות בענף קטנה. את       המשמעות של מה שאני אומר כאן כולנו מבינים – ביקוש גדל שנפגש עם היצע מצטמצם – מתקבלות עליות מחיר.

לסיכום, האתגר של ענף הדיור והנדל"ן יגיע לפתחו של שר האוצר הבא של מדינת ישראל. המדיניות של שר האוצר בממשלה הקודמת מסתבר הייתה לא יותר מפלסטר או אספירין, אך לא טיפלה בבעיות היסוד של הענף. אנחנו מקווים שהראייה של הממשלה הבאה תהיה איך לפתח את הענף, לבנות יותר, לשחרר חסמים, לעודד את הפעילות, ולהחזיר את משקיעי הנדל"ן לישראל - שעל כך נדבר ביתר הרחבה בהזדמנות קרובה.

אז מה אנחנו ב Ewave Nadlan עושים בכל הבלאגן הזה? ממשיכים לבנות,
ממשיכים להתמקד בעשייה,
ממשיכים להביא ערך לקהילה שלנו,
נאחל לכולם – לקוחות, שותפים, ספקים, חברים – חג פסח שמח ואנרגיות טובות!!!

Whatsapp