כתבו אלינו

*
*
*
*

מאי 2019

זווית ראייה אישית על ההשלכות לשוק הנדל"ן והדיור בעקבות פיזור הכנסת אתמול בחצות הלילה:

פיזור הכנסת בחצות הלילה והקדמת הבחירות לספטמבר הן מכה קשה לכלכלת ישראל בכלל, ולעולם הנדל"ן בפרט.

אפשר עכשיו לומר היום כבר בוודאות גבוהה ששנת 2019 תהיה שנה מבוזבזת בכול הנוגע לתחום הדיור. תכנית "מחיר למשתכן" כבר חודשים מקרטעת וכבר לא תורמת להרגעת השוק, מטה הדיור במשרד האוצר כבר פורק, במו"מ הקואליציוני כבר סוכם על הפרדת סמכויות מטה הדיור לארבעה משרדי ממשלה שונים, רפורמות חדשות או אמצעים חדשים להנעת השוק לא ייצאו לפועל בחודשים הקרובים, וחוסר הוודאות שולט בענף שסולד מחוסר וודאות וסיכונים מיותרים.

הזוגות הצעירים שמחכים לגואל שימצא פתרון למצוקות שלהם כבר מאסו בציפייה, משפרי הדיור כבר מאבדים את סבלנותם לנוכח המציאות הפוליטית המשברית, ועשרות אלפי משקי בית שהיו על הגדר בציפייה לשינוי כיוון בשוק או להגרלה של דירה בהנחה כבר מבינים שאין להם למי לחכות. מנגד ההיצע של הדירות במגמת ירידה, התחלות הבנייה בירידה, והמשקיעים - אותם שלח שר האוצר לרעות בשדות הנדל"ן הזרים – עוד לא חזרו להניע את הענף בארץ.

התוצאה: מחירי הדיור כבר החלו להרים את ראשם בחודשים האחרונים, מחירי שכר הדירה גם כן זוחלים להם מעלה בשנה האחרונה, ואם אתם חושבים שמה שראינו עד עכשיו זה סוף הסיפור – אז ככול הנראה מדובר בדיוק להפך – זו רק תחילתו...

לסיכום: בשנים האחרונות דוכאו הביקושים לדירות באמצעים מלאכותיים. כעת האמצעים הללו כבר כמעט ולא קיימים. היכונו לגל ביקושים חדש לדירות ונכסים.

Whatsapp