כתבו אלינו

*
*
*
*

מאי 2019

9 מיליון זה כבר אל רק ביטוח...

ערב יום העצמאות ה-71 למדינת ישראל, וכהרגלה בקודש, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת את מספר התושבים במדינה. חברים, אתם יושבים טוב? חצינו לראשונה את רף 9 המיליון נפשות – ליתר דיוק: 9.021 מיליון איש. בשנה האחרונה גדלה אוכלוסיית מדינת ישראל ב-2%, שיעור גידול מהמהירים בעולם!! בתקופה זו נולדו 188 אלף תינוקות, הגיעו 31 אלף עולים, וגם נפטרו 47 אלף איש. שיעור הפריון הממוצע בישראל הוא למעלה מ-3 ילדים לכול אישה – ליתר דיוק 3.11 ילדים. תחזית האוכלוסייה לשנת ה-100 של המדינה – בשנת 2048, עוד 29 שנים – יחיו כאן 15.2 מיליון נפש. זה ממוצע של יותר מ-2 מיליון איש בכול אחד מהעשורים הקרובים.

ואיך כול המספרים הללו מתחברים לעולם הנדל"ן?

הסיבה פשוטה מאוד – כול המספרים הללו מייצגים את מה שאנחנו קוראים לו בעולם הכלכלה "צד הביקוש". המספרים הללו מראים בצורה ברורה את הביקושים הלא נגמרים לדירות שהחברה הישראלית תייצר בעשורים הבאים.

מנגד אנחנו רואים את הקושי של המדינה להדביק את הקצב במה שנקרא "צד ההיצע". התחלות הבנייה בשנת 2018 עמדו על 47 אלף דירות, לעומת 53 אלף דירות בשנת 2017 – קיטון של 10.4%, והמספרים רחוקים-רחוקים מהיעד הממשלתי שעמד על 60 אלף דירות לשנה.

למעשה, מדינת ישראל עוד לא מבינה שאחד האתגרים החברתיים הגדולים שלה בעשורים הקרובים יהיה של פתיחת חסמים בתחום הנדל"ן ופשוט לבנות-לבנות-ולבנות. לעודד את התעשייה שלנו לעבוד, לסייע לה, לדאוג שתתפקד בצורה הכי יעילה שיכולה להיות. האם זה מה שיקרה? כולי תקווה שכן, אבל הנתונים בשטח מראים שאין הפנמה לגודל הבעיה ולמורכבות שלה.

אז מה המשמעות של הנתונים הללו בעיני?

אני חושב שבראש ובראשונה מדובר בנתונים שמצביעים את האטרקטיביות של ההשקעה בדירה. ההיקפים של הביקוש קשיחים וגדלים, וההיצע לא גדל בהתאמה. את התוצאה אנחנו מבינים – למרות שנראה שכבר אין לאן למחירים לאן להתקדם, אז חכו חברים, המחירים ימשיכו ויטפסו.

אז קבלו ממני עצה ערב יום העצמאות – אתם חושבים איך תהיה הפנסיה כאשר תחגגו ביום העצמאות ה-100 למדינה? אם לא חשבתם עד היום – כדאי לכם לחשוב על זה. כנראה שלא תצטערו בכלל, שבהינתן שהאפשרות קיימת, שתרכשו כבר היום דירה להשקעה לאותן שנים. כי נרצה או לא נרצה – השנים יעברו, המדינה תגדל, ותנחשו רק מי לא יהיה מוכן? צדקתם, הדירות שיאכלסו את דורות העתיד.

Whatsapp