כתבו אלינו

*
*
*
*

אוקטובר 2020

על דגים, חלומות וחיות אחרות,
בפוסט יום ההולדת המסורתי –
בשנים האחרונות אני נוהג לכבוד יום הולדתי, החל היום בתאריך יחיד ומיוחד 10.10.2020, לחלוק עם חברי כמה תובנות או סיפורים שמוסר השכל בצידם.
השנה בחרתי בסיפור המבוסס על יצירת וידאו קצרה, בת שלוש וחצי דקות בלבד, שעוסקת בשאלות כבדות של חיים, הזדמנויות ומטרות.
היצירה מצורפת ממש כאן בקישור למטה.
הערת אזהרה – לא תהיה כאן אף מילה על קורונה או על המצב, אלא מספר מחשבות כיצד לדעתי ניתן ליצור מציאות חיובית יותר לעצמנו ולסובבים אותנו.
מדובר בסרטון אנימציה קצר הנקרא: "How To Wait For A Very Long Time" של היוצרת האוסטרית ג'יל גוריטשניג. בסרטון מספרת היוצרת את סיפורו של דייג המחפש במעמקי הים דג גדול, אולי לווייתן, שכמוהו הוא ראה בחוברת. הוא נמצא על סירתו, דרוך על חכתו, נחוש למצוא את אותו דג גדול. לפעמים המצוף זז והוא שולף בהמתנה דרוכה את החכה רק כדי לגלות שמדובר בדג קטן. לפעמים דגים קופצים היישר לתוך סירתו, והוא משליך אותם בבוז חזרה לים. השנים חולפות, זקנו השחור מאפיר, יורד עליו ועל סירתו גשם, אבל הוא נחוש לא לוותר על חלומו. הוא נעשה כועס ומתוסכל, והזמן עובר, עד אשר יום אחד כאשר זקנו של הדייג כבר לבן מתגלה צלליתו של הדג הגדול מתחת לסירתו של הדייג. הדייג כולו מתרגש, ו... את הסוף אשאיר לכם לראות בעצמכם.
גוריטשניג, יוצרת הסרטון, כתבה עליו כי מדובר "בסרט קצר על דייג עם אובססיה לתפוס דג מסוים. כל חייו הוא מנסה לתפוס שלל גדול, אך תופס רק דגים אחרים במקום. במשך הזמן הוא נהיה מתוסכל ולא מסוגל להעריך את הטבע היפהפה שסביבו. הוא שוכח שהמסע הוא הגמול".
אם יש משהו שאני לומד ומפנים מהסרטון הקצר הזה הוא הצורך להרים את הראש וליהנות מהדרך, לא להינעל על "דג גדול", לא לחיות באובססיה, אלא לאסוף לאורך הדרך הרבה "דגים קטנים". זה טוב לייצר לנו טבלת יעדים לחיים, אבל כדאי גם להיות פתוח ולקבל את ההזדמנויות הקטנות שהחיים מציעים לנו. אולי אותו יעד גדול שהצבנו לעצמנו מפריע לנו לראות את מה שנמצא לנו מסביבנו, להכיר ביופי של הסביבה, להודות על "דגים קטנים" שהיקום משליך אלינו, וכול זאת כי אנו נמצאים בחיפוש אחרי "דג גדול" עליו אנו חולמים.
חייבים להעריך את הדייג על הסבלנות שלו לתפוס את הדג הגדול, אפשר להבין את התסכול שלו מכך שהחלום שלו אינו מתגשם. אלא שכאן צריך להבין דבר נוסף – גם כאשר אנחנו מסמנים יעד גדול לחיינו, אז אנחנו צריכים לזכור שההזדמנות שאנחנו חולמים עליה אולי תגיע שונה מכפי שדמיינו אותה, אולי היא תלבש צורה אחרת, ותגיע שונה ממה שחשבנו.
אני בטוח שכל מי שיצפה בסרטון הקצר יחשוב על ההזדמנויות והיעדים שלו בחיים. ברמה האישית, המשפחתית, בקריירה, בהשקעות – תחלמו בגדול, אבל אל תתנו לחלום גדול אחד לקלקל לכם גם הישגים קטנים. ועוד דבר – תחשבו על הדרך.
אפרופו הזדמנויות, בימים הקרובים נכריז על ההזדמנות החדשה מבית
Ewave Nadlan
– ממליץ לכולם to stay tuned ולהיות מוכנים לתפוס עוד דגים – חלקם גדולים, חלקם בינוניים, אחרים קטנים.
עד כאן קצת עומק יומולדת, חג שמח.
הערה: את ההשראה לפוסט הזה קיבלתי מפוסט של בועז מזרחי, שהתפרסם בפורטל "מהות החיים", מבית היוצר של שרי אריסון.
Whatsapp