כתבו אלינו

*
*
*
*
בלוג אוגוסט 2017

אוגוסט 2017

 

מספר תובנות בעקבות ההחלטה הדרמטית של בג"צ בדבר ביטול חוק מס דירה שלישית:

המשך אי הוודאות – אם חשבנו שיבוא בית המשפט העליון ובהחלטתו – בין אם לקבל את החוק או לדחות אותו – יחזיר את השוק לפסים של וודאות, אז טעינו. כמעט מיד עלה לשידור מנכ"ל משרד האוצר והכריז בחדשות ערוץ 2 כי שר האוצר נחוש לקדם את החקיקה מחדש בוועדת הכספים. יממה אחרי ששופטי בג"צ ביטלו את החוק סיכמו שר האוצר משה כחלון, יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן ויו"ר וועדת הכספים ח"כ משה גפני על כינוסה של הוועדה לצורך חקיקתו מחדש של החוק. מכיוון ואין לדעת מתי ההליכים האלו יתחילו, ועוד יותר קשה לחזות מתי יסתיימו, אז המסקנה היא שהעננה הזו תמשיך ותלווה אותנו בתקופה הקרובה, וכמובן תמשיך לייצר דרמה ועניין.

הסיבות לביטול פרוצדורליות – למרות הניסיון של המתנגדים לחוק לקחת את הדיון למקומות העקרוניים של זכות הקניין, הרי שביטול החוק נבע דווקא מהסיבות הפרוצדוראליות של אופן חקיקת החוק. בג"צ נמנע ממתן אמירה ערכית לגופו של החוק, והסתפק בביטול החוק על רקע האופן בו הוא הוא עבר, ומכאן פתוחה הדרך לחקיקתו מחדש. מתווה הגז בוטל בשעתו גם הוא על ידי בג"צ, חזר לכנסת לחקיקה מחדש, ועבר בסופו של דבר. המשמעות היא שלצערי הרב במידה ושר האוצר יעמוד על דעתו בנושא הזה, וכך נראים הדברים, הרי שהחוק הזה בסופו של דבר יעבור. בטח בימים בהם שר האוצר הופך לאחד המרכיבים החיוניים להמשך קיומה של הממשלה הנוכחית, וקשה לראות את ראש הממשלה לא נעתר לדרישתו של שותפו הקואליציוני הבכיר לקדם את החוק. אולי הסיכוי היחיד לכך שהחוק לא יעבור יהיה אם יתמשכו הדיונים, ובמהלכם יוחלט על הליכה לבחירות בזק, דבר שמקפיא את החקיקה ואף יכול לבטלה, כשם שהיה עם חוק מע"מ אפס שהוביל שר האוצר לפיד.

המלחמה במשקיעים – תגובתו הראשונה של שר האוצר משה כחלון להחלטת בג"צ יצאה בצורה של סרטון וידאו בו הוא אמר כי "המלחמה במשקיעים" תמשך". זו הערה מקוממת, על סף מרתיחה את הדם. שר אוצר שמכריז מלחמה, ולא בפעם הראשונה, כנגד אזרחי מדינתו, מי שמע כדבר הזה? אזרחים שומרי חוק שחטאם היחיד הוא שחסכו שקל לשקל, דאגו לעתידם ולעתיד משפחתם, רכשו דירה נוספת, ואולי ירשו עוד חצי דירה שעברה במשפחה. מה לא עשה שר האוצר נגד הציבור הזה? קרא להם "חזירים", העלה להם מיסים, שיסה בהם את רשויות המס, שלח אותם להשקיע בשווקי חו"ל ועכשיו הכריז מלחמה. אמרנו זאת בעבר, נחזור על כך גם הפעם, אנחנו שנפגשים עם הציבור הזה יודעים שמדובר במלח הארץ, אנשים שרוצים להשקיע במדינתם, שרוצים לראות את ילדיהם ונכדיהם גדלים כאן, הם בפירוש ציונים. אבל מעבר לציונות – מדובר בציבור שמשקיע בסדרי גודל של 15 עד 20 מיליארד שקלים מדי שנה בכלכלת ישראל, שבכספו בונה את המדינה הזו, מחזיק על כתפיו את שוק השכירות, משלם מיסים בסדרי גודל של מיליארדי שקלים. מדובר בציבור שיש לו תרומה חיובית משמעותית לכלכלת ישראל, והמלחמה נגד הציבור הזה תפגע במוקדם או במאוחר בכלכלת ישראל. שר האוצר משה כחלון – לא מאוחר לעשות סיבוב פרסה ולסמן מטרות במקום אחר. משקיעי הנדל"ן אינם האויב שלך, והם בטח לא האויב של מדינת ישראל

 אז מה עושים ?
אני שומע את השאלה הזו בימים האחרונים, ובתקופה האחרונה. התשובה שלי היא מאוד פשוטה. לא עוצרים את החיים – לא בגלל החוק הזה או בגלל חוק אחר. לא בגלל כותרת כזו או כותרת אחרת. אם יש לך כסף לרכישת דירה, הגעת להזדמנות טובה, בדקת את כול הפרמטרים, התייעצת עם המומחים, והגעת למסקנה שמדובר בעסקה טובה לך – אז תבצע אותה. כי בסופו של היום החיים חזקים מכול רעשי הרקע שמייצרים הפוליטיקאים שלנו.

Whatsapp