כתבו אלינו

*
*
*
*

יולי 2018

 

לפעמים הדברים החשובים באמת קצת נחבאים מהעין, לא זוכים לבולטות שמגיעה להם. כזה הוא המקרה עם ההודעה אותה פרסמה הועדה המוניטארית של בנק ישראל מוקדם יותר החודש בנוגע להחלטתה על סביבת הריבית. מכיוון שלהחלטה זו יש משמעויות רבות גם על שוק הנדל"ן – ראוי ונכון שנעצור לרגע ונבין את ההחלטה ומשמעויותיה.

במשפט – בנק ישראל צפר צפירת הרגעה גדולה למשק – הוא סיפק מתווה ואופק ברור לשינויי הריבית לפחות בשנה וחצי הקרובות, והסיר עננה של אי וודאות שהייתה קיימת סביב קצב עליית הריבית.

מה בעצם הקשר בין הריבית והנדל"ן?
כאשר שיעור הריבית הוא אפס, כפי שהיה בשנים האחרונות, אז כספי המשקיעים מחפשים אלטרנטיבות מחוץ לבנק – בין אם מדובר במניות, אג"ח, מטבעות זרים, סחורות או נדל"ן – החיפוש אחרי תשואה מניע את המשק כולו, שזו הייתה מטרתה של הורדת הריבית – שינוע הכסף להשקעה במשק כדי לאפשר לו לצאת מהמשבר אליו נכנס העולם עוד במשבר של 2008.

אלא שעם תחילת היישום של מתווה העלאות הריבית בארה"ב, עלה חשש בשנה האחרונה מפני מתווה העלאה מהירה מדי של הריבית בישראל, מהלך שיפגע בשווקים האלטרנטיביים ויוריד מהאטרקטיביות שלהם, בהם גם שוק הנדל"ן.

כאן מגיעה הבשורה שהציג בנק ישראל ממש בימים האחרונים - מתווה העלאת ריבית שהציג בנק ישראל, מסתמן כשקול ומתון ביותר, ולמעשה בנק ישראל צפר צפירת הרגעה גדולה. בנק ישראל סימן לשוק שאין בכוונתו לבצע שינויים דרמטיים ודרסטיים, אלא לבצע עד סוף 2019 שתי העלאות ריבית מינוריות בלבד, כאלה שהשפעתן על השווקים תהיה קטנה ומתונה ככול הניתן.

מה בעצם אמר בנק ישראל?

1. בהודעה שפרסמה הועדה המוניטרית של בנק ישראל, הגוף בעל הסמכות על שינוי הריבית במשק, היא כתבה כי "בכוונת הוועדה המוניטרית להותיר את המדיניות המרחיבה על כנה, כול עוד הדבר יידרש כדי לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד." 
פירוש – כול עוד שיעורי האינפלציה אינם בתוך תחום היעד שקבע בנק ישראל אין בכוונתו להעלות את הריבית.

2. לצד החלטת הריבית של בנק ישראל פורסמה התחזית המקרו-כלכלית הרבעונית של חטיבת המחקר בבנק ישראל, שבראשה עומד פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי. לפי תחזית זו שיעור הריבית בסוף 2018 יהיה 0.25%.
פירוש – בנק ישראל יעלה את הריבית פעם אחת בלבד השנה, ככול הנראה ברבעון האחרון של השנה.

3. הריבית בסוף 2019, לפי התחזית של חטיבת המחקר בבנק ישראל, תהיה 0.5%. הריבית תגיע לרמה זו בעקבות העלאת ריבית נוספת, שבחטיבת המחקר צופים שתיעשה ברבע השלישי של 2019.
פירוש – בנק ישראל מתאר מתווה של יציאה מריבית האפס הנהוגה כיום בצורה מתונה ומדורגת, שנזהרת מלזעזע את המשק ואת השווקים הפיננסיים.

ומה המשמעות של ההחלטה?

החרב של העלאת ריבית מהירה ירדה מעל שוק הנדל"ן, ואי הוודאות לגבי שיעור הריבית הוסר. זה חשוב במיוחד בפרויקטי נדל"ן גדולים הדורשים מימון רב ואשראי. 
המשמעות היא גם שלפחות בטווח הזמן הקרוב והבינוני הפיקדונות בבנק ימשיכו לא להיות חלופה לשמירה על ערך הכסף, ותשואה עודפת יהיה צורך לחפש מחוץ לבנק – גם באמצעות רכישת נדל"ן

 

Whatsapp