כתבו אלינו

*
*
*
*

מרץ 2023

מה הנזק שייווצר מהשבתת הוועדות המקומיות?

כול יום הקפאה של פעילות הוועדות המקומיות יכול להיות מתורגם בקצהו של פרויקט נדל"ן לחודשים של איחור במסירת דירות // דעה

פורום 15 הערים הגדולות בישראל פתח השבוע בהשבתה מלאה וללא הגבלה בזמן של פעילות הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה. במסגרת ההשבתה – לא יקיימו הוועדות המקומיות ישיבות עם משרדי הממשלה, רשות מקרקעי ישראל, וועדות מחוזיות, קבלנים, יזמים, ועוד; לא יינתן מענה טלפוני או בדואר אלקטרוני; לא תהיה קבלת קהל; לא יונפקו או יימסרו היתרי בנייה, אישורי תחילת עבודה וכדומה; ולא יימסר כול מידע תכנוני בבקשות מידע, אישורים, מסמכים או מכתבים. בפועל, כול מערכת התכנון של תעשיית הבנייה נכנסת להקפאה ולהדממה עד להודעה חדשה. אם לא די בכך – אז ביום חמישי צפוי כול השלטון המקומי להצטרף להשבתה – ובכך כול הרשויות המקומיות בישראל יעצרו את פעילות התכנון והרישוי בתחומן. הפעולות הללו מתבצעות במחאה לכוונה להעביר בחוק ההסדרים מספר סעיפים הפוגעים בעצמאות הרשויות המקומיות, ואשר כנגדו הן מתקוממות.

בין הסעיפים בחוק ההסדרים, שהובילו להחלטה בהשבתה, נכללת – הענקת אפשרות למדינה לפעול בשטחן של הרשויות עבור מה שמוגדר כפרויקטים לאומיים, וזאת גם ללא אישור הרשויות. המדינה אף תהיה מורשית לחרוג בשטח ב-30 אחוזים מעבר לתכנון שהוגדר מראש, היא תהיה פטורה מציות לחוקי רעש וזיהום אוויר, ותישלל בהם סמכות פקיד היערות הקובע אילו עצים מותרים לכריתה ואילו מיועדים לשימור. למעשה, חוק ההסדרים מתכוון ליטול מהרשויות המקומיות את יכולתן לשקלל לתוך אותם פרויקטים לאומיים את השיקולים העירוניים-המקומיים, ולהשאיר את הכוח לגביהם בידי המדינה בלבד.

חשוב להבין – השבתה של וועדות התכנון והבנייה המקומית הינה צעד דרמטי, וצריך להבין את המשמעויות שלו. אלפים רבים של פרויקטי בנייה בכול רחבי ישראל, אולי אף למעלה מכך, ייעצרו עד להודעה חדשה. מדובר על עשרות אלפי יח"ד שנכנסות להקפאה. עיכובים באישור פרויקטים משמעותם עיכובים בעלייה על הקרקע, ואלו מייצרים עיכוב במהלך הבנייה, והשלמת פרויקטים. אם לא די בכך שתעשיית הבנייה הישראלית צריכה להתמודד כעת עם ההשלכות של חג הרמדאן, שיתחיל השבוע, ואשר כמדי שנה גורם להאטה של פרויקטים, אז כעת התעשייה צריכה להתמודד עם הנזקים של הקפאת תהליכי הרישוי והתכנון. למעשה, אם לא יימצא במהרה פתרון להשבתה, אזי החודש הקרוב יהיה חודש אבוד עבור תעשיית הבנייה כולה בישראל – הרצוף בחגים ומועדים, וכעת גם השבתה בעלת השלכות קשות.

למה הדבר דומה? זה כאילו שגופי התכנון בחיל האוויר יפסיקו עבודתם. אף מטוס לא יוכל להמריא, אף גיחה – מבצעית או אימון – לא תוכל להתקיים. בעולם הבנייה הפסקה של פעילות הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה דומה לזה בדיוק. הפסקת הפעילות של וועדות התכנון והבנייה תוביל לעיכובים ולכאוס בכלל מערכת התכנון והבנייה בישראל, ותוסיף לחץ מיותר ואי וודאות למערכת. מדובר על נזקים כספיים אדירים שיספגו הן גופי תעשיית הבנייה, אך יתירה מכך – אזרחי ישראל המחכים בקוצר רוח להגדלת היצע הדירות בישראל. 

מעל במה נכבדה זו, אני מבקש לקרוא לממשלת ישראל להיכנס להידברות ישירה ומיידית עם השלטון המקומי כדי לנסות ולהגיע לעמק השווה עם העיריות והשלטון המקומי, ולעשות כול מאמץ כדי למנוע השבתה של גוף קריטי דוגמת הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה. הנזקים של ההשבתה הם אדירים, יפגעו בתעשייה – יזמים, קבלנים וכול הסובבים אותם, יפגעו בציבור רוכשי הדירות, יפגעו בציבור המצפה בכיליון עיניים להגדלת היצע הדיור בישראל. כול יום הקפאה של פעילות הוועדות המקומיות יכול להיות מתורגם בקצהו של פרויקט נדל"ן לשבועות וחודשים איחור במסירת דירות ביחס למה שתוכנן מלכתחילה. 

רצוי שגם בימים סוערים, כמו אלו אותם חווה המדינה, הגורמים הרלוונטיים ייכנסו לעובי הקורה, להידברות אפקטיבית, ויגיעו להסכמות, באופן שיתאפשר סיום ההשבתה במהירות האפשרית.

*כותב המאמר, אסף כהנר, הינו מנכ"ל חברת Ewave Nadlan הפעילה ומתמחה בייזום וניהול פרויקטי נדל"ן בתחומי התחדשות עירונית, נדל"ן מניב ונדל"ן חו"ל 

Whatsapp