כתבו אלינו

*
*
*
*
בלוג אוקטובר 2017

אוקטובר 2017

מספר מחשבות שעלו לי לרגל יום הולדתי ה-45 החל היום ועל הקשר לנדל"ן. תהיו איתי.

אני מציין היום 45. נקודת האמצע של העשור – עדיין זוכר כאילו היה אתמול את יום הולדתי ה-40, אבל כבר מבין שגם יום הולדת 50 מבצבץ לו מעבר לפינה.

אבל נקודת האמצע השנה היא עוד יותר משמעותית – היום אני בדיוק באמצע הדרך בין תחילת הדרך המקצועית שלי – לפני 22 שנים, בשנת 95, כאשר התחלתי את לימודי באוניברסיטה, לאחר סיום שירות צבאי וטיול בדרום אמריקה; ובין ה"יציאה לגמלאות" – הצפויה לקרות בעוד 22 שנים, בשנת 2039.

קצת מפחידה המהירות שבה עברו 22 השנים האחרונות – לימודים, קריירה, משפחה, חברים, והרבה אנשים טובים שפגשתי לאורך הדרך. שנים של עשייה, התפתחות, יצירה, שנים של נתינה ושל קבלה. זמן להודות על כול הטוב שהתברכתי בו.

תשאלו איך כול זה קשור לנדל"ן?

ובכן, הזמן אינו עוצר, וצריך להיות ריאלי – אם 22 השנים האחרונות עברו כול כך מהר, אז כנראה שגם 22 השנים הבאות יעברו באותה מהירות לפחות.

אז מה צפוי לנו עוד 22 שנים? אף אחד לא יודע אילו מאורעות יקרו כאן ברמה הלאומית והאישית. לי בטח לא ניתנה הנבואה. אבל דבר אחד אפשר לחזות – וזה את מספר האנשים שיחיו במדינה בעוד 22 שנים.

המועצה הלאומית לכלכלה פרסמה לאחרונה מסמך ממשלתי שכותרתו "תרחישי אוכלוסייה אזוריים למדינת ישראל לשנים 2015-2040". על פי הממצאים, בעוד 22 שנים ועוד כמה חודשים – בשנת 2040 – תמנה אוכלוסיית ישראל 13 מיליון תושבים – תוספת של כ-5 מיליון איש, והמדינה תהיה המדינה הצפופה ביותר בעולם המפותח. רק לשם השוואה – בשנת 95 מנתה אוכלוסיית ישראל קצת יותר מ-5.5 מיליון תושבים.

כותבי המסמך חשפו כי עד שנת 2040 המדינה תידרש לבנייה של 1.5 מיליון דירות חדשות כדי לענות על הגידול באוכלוסייה. הבעיה היא שלפי הניתוח שנערך, השטחים הפתוחים מאפשרים לבנות רק 960 אלף דירות חדשות. 120 אלף דירות נוספות ייבנו במסגרת התחדשות עירונית, אם תתבצע בהתאם לקצב הנוכחי. בסך הכול מדובר ב-1.08 מיליון דירות – כך שייווצר מחסור של 420 אלף דירות ביחס לצרכי האוכלוסייה.

רבים יגידו – אבל מדובר עוד הרבה שנים, זה לא באמת קשור לחיים שלנו עכשיו, נסתדר כאשר נגיע לשם. ואני אומר – הזמן מייצר תחושה של רווחה זמנית בלבד, רק לכאורה מדובר בעוד שנים רבות, אבל כמו שראינו בחלק הראשון של הפוסט – מדובר בהרף עין.

מסקנות בקצרה:

כאשר חושבים על השקעה, רצוי לקנות סחורה שיש לה ביקוש, וכדאי שהיא גם תהיה במחסור - זה יבטיח שערכה יעלה וישביח עם הזמן.

מהסיבה הזו אני כפילוסופיה ליום ההולדת ולחיים מאמין שיש טעם להצטייד בדירה להשקעה. העיתונים ידברו על המגמות של אתמול – בין אם מדובר בעלייה או ירידה במחירים. ספין ירדוף ספין. יפחידו אותנו לא לקנות, יבטיחו לנו ירידות מחירים, יישבעו לנו בהן צדק שזה לא הזמן לקנות, יהיו בכירים שיגידו שלילדים שלהם הם ממליצים לא לקנות דירות...

אבל את האמת שחשף המסמך הממשלתי קשה למחוק. פה לא מדובר בספין, אלא במציאות הצופה את פני העתיד.

Whatsapp