כתבו אלינו

*
*
*
*
בלוג אוקטובר 2017

אוקטובר 2017

שימו לב – תוצאות הסקר לבדיקת ציפיות השינוי במחירי הדיור בשנה הקרובה.
תזכורת – בעקבות בלוג סיכום השנה של תחום הנדל"ן שפרסמתי ערב ראש השנה, ביצעו באמצעות הרשתות החברתיות סקר קצר בו ביקשתי מכם לענות על שאלה אחת ויחידה - מה יהיה שינוי מחירי הדיור בשנה הקרובה,

אז הנה התוצאות ופרשנות :
אבל קודם לכן הערה – בתחילת חודש אוקטובר התפרסם מדד המחירים לצרכן, ובמסגרתו התפרסם גם מדד מחירי הדירות. ובכן – אין חדש תחת השמש – עליות מחירי הדיור נמשכות – קצב חודשי של 0.2% - אומנם מתון יותר ביחס לשנים הקודמות, אבל עלייה היא עלייה היא עלייה. 

תכף תראו איך זה מתקשר לתוצאות הסקר שלנו.

 

ולתוצאות:

15% - מעריכים שעליות המחירים בשנה הקרובה יהיו של יותר מ-5%

49% - מעריכים שעליות המחירים בשנה הקרובה יהיו בין 0% ל-5%

15% - מעריכים שהמחירים בשנה הקרובה יישארו ללא שינוי

14% - מעריכים שירידות המחירים בשנה הקרובה יהיו בין 0% ל-5%

7% - מעריכים שירידות המחירים בשנה הקרובה יהיו של יותר מ-5%

במילים אחרות:

64% מעריכים שעליות המחירים יימשכו

15% מעריכים שהמחירים יישארו בערכים הנוכחיים

21% מעריכים שהשוק יעבור לירידות מחירים

חשוב להבין שאין מדובר בסקר מדעי, אולם הוא בהחלט יכול לתת לנו כיוון להערכות וציפיות של הפעילים בשוק לגבי הכיוון של מחירי הדיור.

הפרשנות שלי:

1.השוואה לתוצאות סקר תחילת השנה - בסקר המשקיעים השנתי שביצענו בתחילת השנה בהשתתפות מאות משקיעי נדל"ן קיבלנו את התוצאות הבאות: 43% העריכו שעליות המחירים יימשכו; 46% שהמחירים יישארו ללא שינוי; ו-11% העריכו שהשוק יעבור לירידות מחירים.

2.יורדים מהגדר ונכנסים לפוזיציה - אנחנו רואים תוצאה מעניינת – מצד אחד הרבה יותר אנשים מעריכים שעליות המחירים יימשכו – מ-43% שיעורם גדל ל-64% - שינוי דרמטי ומאוד משמעותי. מאידך גם שיעורם של אלה שחושבים שהשוק יעבור לירידות מחיר גדל – מ-11% ל-21%. הציבור בסך הכול יורד מהגדר – מההערכה של נחכה ונראה לאן ילך השוק - והמשמעות היא שהרבה יותר אנשים נמצאים בפוזיציה – בין אם מדובר בקנייה או במכירה של נכסים – כאשר אלו העוסקים ברכישת נכסים שיעורם גדול יותר מפי 3 מאשר אלו שנמצאים בפוזיציה למכירה.

3.חוסר אמון בצעדי הממשלה – למרות המתקפה התקשורתית-יחצ"נית שמנהל משרד האוצר בניסיון לשנות את ציפיות וכיווני השוק – הציבור אינו קונה לא את המקלות ולא את הגזרים, לא את ההבטחות ולא את הנתונים שמפרסם בצורה רחבה משרד האוצר. הפעילים בשוק פשוט לא אוכלים את ה"חכו עוד קצת ותראו" שמפזר ביד רחבה משרד האוצר. זוהי הבעת חוסר אמון חריפה וחדה של השוק בצעדי הממשלה להורדת המחירים בענף הנדל"ן.

4.ועדיין, התמתנות העליות – כמעט מחצית מהמשיבים ענו שהעליות יימשכו, גם אם בקצב מתון יותר של עד 5 אחוזים לשנה. אנחנו רואים את הנתונים על עליות המחירים בשנה האחרונה – כפי שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אתמול בערב - הם עמדו על קצב של 4.2 אחוזים. נראה שהשוק חושב שהמגמה הזו תמשך גם בשנה הקרובה.

אז מה עושים?

לדעתי, וכבר כתבתי זאת גם בפוסט סיכום השנה, הניסיון של אנשים לתזמן את הרכישה הבאה שלהם למצב בו השוק יהיה במשבר כנראה נדון לכישלון, זו שאיפה כמעט בלתי אפשרית. אנשים שניסו על בסיס כותרות וכתבות בעיתונים שהבטיחו בהן צדק שירידות המחירים אוטוטו מגיעות, והעדיפו להמתין עם רכישת דירה נשארו מאחור צופים בתדהמה איך הדירה שראו בסתיו 2015 מתייקרת באופן ממוצע בכ- 15% בסתיו 2017.

לכן, ההמלצה שלי היא בסך הכול פשוטה –

אם אתם נזילים ומחפשים באופן כללי נכס להשקעה, כי הכסף בבנק בתשואה אפסית, אז נצלו את התמתנות עליות המחירים והירידה במספר העסקאות בשוק והשיגו עסקה טובה יותר.

אם אתם זוג צעיר שמחפש רכישה בתקופה הזו האפשרויות מצוינות: מחיר למשתכן, דירה מקבלן /יזם או יד שנייה – גם כאן – התמתנות עליות המחירים והירידה במספר העסקאות מגדילה את היכולת להשיג הטבה ועסקה טובה יותר לרוכשים ענייניים ונחושים.

 

Whatsapp